Dieta przy biegunce u dzieci

U dzieci, u których wystąpiła ostra biegunka należy utrzymywać dietę odpowiednią dla wieku dziecka. Oznacza to, że nie ma potrzeby wprowadzania drastycznych zmian do dotychczasowego sposobu żywienia1.

Jak często i w jakich porcjach podawać posiłki dziecku?

Zdarza się, że podczas biegunki dziecku podaje się mniej pożywienia na rzecz zwiększonej ilości płynów. Panuje też przeświadczenie, że warto podawać dziecku tylko białe pieczywo, ewentualnie z masłem, kleik ryżowy i banana.

Według wytycznych WGO i WHO wstrzymywanie się z karmieniem dziecka cierpiącego na biegunkę nie jest w żaden sposób uzasadnione. Malucha należy najpierw nawodnić, a następnie podać mu normalne jedzenie, takie jak zwykle2,3. Dzieci karmione piersią powinny otrzymywać pokarm na żądanie, natomiast dzieciom przyjmującym mieszanki mlekozastępcze należy je podawać w połączeniu z doustnym płynem nawadniającym co 3 godziny4. Dzieci starsze także powinny jeść zwykłe, dotychczasowe posiłki. Zaleca się jedynie zmniejszenie porcji jedzenia. Małe porcje, podawane częściej są lepiej tolerowane niż większe posiłki spożywane w dłuższych odstępach czasu.

Dzieci po odpowiednim nawodnieniu zazwyczaj szybko odzyskują apetyt. Jeśli jednak maluch je niechętnie (w przypadku biegunek infekcyjnych zdarza się, że apetyt powraca dopiero po ustąpieniu infekcji), warto nakłaniać go do spożywania normalnych posiłków3.

dicoflor_jakczesto.png

Normalne karmienie dziecka nie zaostrzy przebiegu biegunki. Zaleca się jedynie zmniejszenie porcji jedzenia

Czy biegunka może skutkować niedoborem pokarmowym?

Ostra biegunka może prowadzić do pogorszonego wchłaniania substancji odżywczych, a w rezultacie do wystąpienia niedoborów pokarmowych, a nawet do wyniszczenia organizmu. Niedożywienie i niedobory substancji odżywczych w przebiegu biegunki mogą doprowadzić do dalszego wyniszczenia organizmu i osłabienia układu immunologicznego. W konsekwencji może to utrudniać zwalczenie infekcji przez organizm i odbudowę nabłonka jelitowego5.

dicoflor_czy.png

Ostra biegunka może prowadzić do wystąpienia niedoborów pokarmowych

Czy w czasie biegunki można podawać dziecku soki?

W diecie dziecka cierpiącego na biegunkę nie powinno być soków i słodkich napojów. Mogą one nasilać biegunkę, a zatem trzeba z nich zrezygnować aż do czasu jej ustąpienia6,7.

dicoflor_czyw.png

Podczas biegunki soki i słodkie napoje powinny być wykluczone z diety dziecka

Czy uzupełnianie elektrolitów i podawanie żywych kultur bakterii podczas biegunki jest korzystne dla dziecka?

Należy uzupełniać elektrolity, które dzieci tracą podczas biegunki wraz z wodą3. Ponadto badania wskazują, że zastosowanie żywych kultur bakterii Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) jest korzystne ponieważ uzupełnia dietę w bakterie stanowiące składnik prawidłowej mikroflory jelitowej8.

Środkiem który może zostać wykorzystany w komplementarnej terapii biegunki u dzieci jest produkt Dicoflor® Elektrolity firmy Bayer. Zawiera on sole mineralne i glukozę oraz szczep żywych kultur bakterii Lactobacillus rhamnosus GG. Taka kompozycja pozwala na uzupełnienie diety w bakterie kwasu mlekowego, stanowiące składnik prawidłowej mikroflory jelitowej oraz uzupełnienie diety w sole mineralne i wyrównanie zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej u dzieci.

Poznaj produkty Dicoflor®stosowane przy odwodnieniu

Biegunka może prowadzić do silnego odwodnienia. Jednak to nie
jedyny czynnik odwadniający. Podczas upału czy choroby
gospodarka wodna może potrzebować wspomagania.

Dicoflor® Elektrolity w saszetkach
Dicoflor®Elektrolity

Elektrolity regulują gospodarkę wodną organizmu, podczas gdy żywe kultury bakterii wzbogacają mikroflorę jelitową dziecka. Takie połączenie 2w1 to kompleksowe wsparcie podczas biegunki dziecka!

Dowiedz się więcej

Kup teraz