Co to są antybiotyki? Jak stosować antybiotyki?

Antybiotyki są skuteczne w leczeniu chorób bakteryjnych. W infekcjach wirusowych – w przeziębieniu, katarze czy grypie – nie mają żadnego zastosowania. Co więcej – ich nieuzasadnione przyjmowanie może być szkodliwe, dlatego powinny być stosowane tylko pod kontrolą lekarza.

Czym są antybiotyki i jak działają?

Antybiotyki to leki stosowane w przypadku chorób bakteryjnych i grzybiczych. Zwalczają rozprzestrzeniające się w organizmie chorobotwórcze bakterie i grzyby, hamując ich rozwój oraz ułatwiając ich eliminację przez układ odpornościowy. Tym samym są nieocenionym wsparciem w walce z infekcją. Należy jednak pamiętać, że niestety działają także wobec tzw. dobrych bakterii, m.in. tych zasiedlających jelita, co prowadzi do zaburzenia równowagi naturalnej mikroflory jelitowej1–3.

bakterie

Antybiotyki to leki stosowane w przypadku chorób bakteryjnych i grzybiczych

Kiedy stosować antybiotyki?

Antybiotyki powinny być zażywane wyłącznie po konsultacji z lekarzem i zgodnie z jego zaleceniami2. Lekarz na podstawie odpowiednio przeprowadzonego wywiadu z pacjentem lub po wykonaniu dodatkowych badań diagnostycznych, jest w stanie ustalić, czy infekcja ma charakter wirusowy czy bakteryjny, co jest kluczowe przy wyborze odpowiedniej terapii2.

Zamiast samodzielnego leczenia infekcji antybiotykiem, koniecznie umów się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. W żadnym wypadku nie rozpoczynaj kuracji samodzielnie, np. antybiotykiem, który pozostał niewykorzystany z poprzedniej kuracji, lub który oferuje Ci znajomy. Zastanawiasz się z pewnością – dlaczego?

rodzice z dzieckiem

Antybiotyki powinny być zażywane wyłącznie po konsultacji z lekarzem i zgodnie z jego zaleceniami2

  • Antybiotyki powinny być podawane tylko przy stwierdzeniu infekcji bakteryjnej lub grzybiczej (nie wirusowej!)2.
  • Antybiotyki są lekami wymagającymi dyscypliny, czyli przyjmowania ściśle określonych dawek przez ściśle określony czas5. Samowolna antybiotykoterapia („na własną rękę”) lub niestosowanie się do zaleceń lekarza może prowadzić do rozwoju bakterii antybiotykoopornych, których leczenie jest dużo trudniejsze, a czasem nawet niemożliwe.
  • Antybiotyki różnią się między sobą pod względem siły działania oraz sposobu ich stosowania w różnych jednostkach chorobowych, dlatego tak ważne jest, aby lek ściśle wskazany w danej jednostce chorobowej został wybrany przez lekarza 2,6.
  • Przy antybiotykoterapii wskazane jest zastosowanie odpowiedniego produktu z żywymi kulturami bakterii przez cały okres leczenia w celu przywrócenia równowagi naturalnej mikroflory jelitowej, na którą duży wpływ ma przyjmowany antybiotyk3,7,8.
kapsułki z antybiotykiem

Antybiotyki są lekami wymagającymi dyscypliny

Czy wiesz, że…

Zdarza się, że antybiotyki są jedynym i koniecznym lekiem w zwalczaniu wielu chorób. Odkrycie penicyliny przez Aleksandra Fleminga było przełomem w medycynie, niemniej już on ostrzegał przed zagrożeniami wynikającymi z ich nieracjonalnego i niewłaściwego stosowania1. Nadużywanie lub nieprawidłowe stosowanie antybiotyków (bez konsultacji z lekarzem lub niezgodnie z jego zaleceniami), może się przyczynić do rozwoju szczepów bakterii opornych na ten sposób leczenia oraz innych działań niepożądanych – m.in. zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej co może sprzyjać zmianie rytmu wypróżnień i konsystencji stolca1,2,7,8.

Koniecznie skonsultuj się z pediatrą lub internistą przy niepokojących objawach przeziębienia i nie próbuj stosować antybiotyków „na własną rękę”!

Poznaj produkty Dicoflor®stosowane przy antybiotykoterapii

Podczas przyjmowania antybiotyków warto zadbać o utrzymanie prawidłowej mikroflory jelitowej. Sprawdź jak marka Dicoflor®może Cię w tym wspomóc.

Dicoflor® IBSIUM
Dicoflor® IBSIUM

Wspieraj działanie swojego układu pokarmowego z Dicoflor® IBSIUM. Badania potwierdzają, że aż 96% konsumentów potwierdza poprawę komfortu jelitowego podczas stosowania szczepu zawartego w Dicoflor® IBSIUM.9

Dowiedz się więcej

Kup teraz

Dicoflor® baby - krople dla dzieci i niemowląt
Dicoflor®baby

W trakcie antybiotykoterapi sięgnij po Dicoflor®w kroplach. Preparat zawiera tylko 2 składniki: olej kukurydziany i żywe kultury bakterii. Sprawdzona kompozycja zapewnia bezpieczeństwo podania maluchowi.

Dowiedz się więcej

Kup teraz

Dicoflor® 3 w saszetkach
Dicoflor®3 saszetki

Wymieszaj żywe kultury bakterii z mlekiem dla niemowlęcia i podaj je w buteleczce malucha. Pozwól, by w znany sobie sposób przyjął porcję naturalnych żywych kultur bakterii Dicoflor®. To wygodna forma Dicoflor®dla rodzica i dziecka!

Dowiedz się więcej

Kup teraz

Suplement diety Dicoflor® 3
Dicoflor®3

Uzupełnij dietę w okresie jesienno-zimowym! Jedna porcja Dicoflor®3 zawiera 3 mld żywych kultur bakterii

Dowiedz się więcej

Kup teraz