Żywe kultury bakterii - pomoc przy antybiotykoterapii

Sprawdzonym postępowaniem podczas antybiotykoterapii zalecanym przez lekarzy jest przyjmowanie żywych kultur bakterii w celu przywrócenia równowagi mikroflory jelit.

iStock_26250794_LARGE-resize.jpg

Czym są żywe kultury bakterii?

Żywe kultury bakterii powszechnie zwane preparatami osłonowymi to według definicji WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) „żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach, wywierają korzystny efekt zdrowotny u gospodarza”. 

A tak bardziej przystępnie, to określone szczepy bakterii, które zasiedlają przewód 
pokarmowy i mają dobry wpływ na mikroflorę jelitową człowieka (czyli gospodarza).Jako preparaty osłonowe wykorzystuje się najczęściej bakterie z rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium, ale stosuje się także drożdże Saccharomyces cerevisiae ssp boulardii oraz niektóre gatunki Escherichia i Bacillus1.

shutterstock_342323723-resize

Żywe kultury bakterii warto podawać dzieciom podczas antybiotykoterapii i kontynuować po zakończeniu leczenia, aby wzbogacić prawidłową florę jelitową.

Jakie funkcje pełnią żywe kultury bakterii?

Żywe kultury bakterii wykazują zdolność do przejściowej kolonizacji przewodu pokarmowego i wytwarzania substancji o działaniu przeciwbakteryjnym2. Hamują one wzrost bakterii chorobotwórczych zapobiegając ich przyleganiu do ściany jelita i konkurując z nimi o składniki odżywcze3.

chłopiec z poduszką

Żywe kultury bakterii warto podawać dzieciom podczas antybiotykoterapii i kontynuować po zakończeniu leczenia, aby wzbogacić prawidłową florę jelitową. Nie wszystkie bakterie w fermentowanych produktach mlecznych mają udowodnione działanie i są rekomendowane przez towarzystwa naukowe. Należy pamiętać, że działanie żywych kultur bakterii jest różne w zależności od szczepu, który się zastosuje1.

Jakie mogą być źródła żywych kultur bakterii w diecie?

Żywe kultury bakterii można znaleźć w fermentowanych produktach mlecznych, takich jak np. jogurt, kefir czy maślanka jak również w różnego rodzaju preparatach w postaci suplementów diety, środków specjalnego przeznaczenia medycznego czy produktów leczniczych.

W przypadku antybiotykoterapii warto poprosić lekarza lub farmaceutę o zarekomendowanie odpowiedniego źródła żywych kultur bakterii, ponieważ nie każdy produkt w tej sytuacji będzie miał takie samo zastosowanie.

Dlaczego warto stosować żywe kultury bakterii?

  1. Przywracają równowagę mikroflory jelitowej
  2. Hamują wzrost bakterii chorobotwórczych
  3. Biorą udział w biosyntezie witamin, takich jak witamina K, B1, B6, B12 czy kwas foliowy4.
  4. Wspomagają organizm podczas antybiotykoterapii

Aktualnie jednym z najlepiej przebadanych szczepów żywych kultur bakterii jest Lactobacillus rhamnosus GG (LGG).

Referencje

  1. Nowak A. i wsp. Probiotyki – historia i mechanizm działania, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2010, 4 (71), 5 –19
  2. Food and Agriculture Organization of the United Nations, World Health Organization. Guidelines for the Evaluation of Probiotics in Food. Report of a Joint FAO/WHO Working Group. London Ontario. Canada April 30 and May 1, 2002 r.
  3. Górska S. i wsp. Bakterie probiotyczne w przewodzie pokarmowym człowieka jako czynnik stymulujący układ odpornościowy. Postępy Hig Med Dośw (online) 2009; 63: 653–667
  4. Radwan P. Rola mikroflory jelitowej w zdrowiu i chorobie. Gastroenterologia Praktyczna 2/2013

Poznaj produkty Dicoflor® stosowane przy antybiotykoterapii

Podczas przyjmowania antybiotyków warto zadbać o utrzymanie prawidłowej mikroflory jelitowej. Sprawdź jak marka Dicoflor® może Cię w tym wspomóc.

Dicoflor® 6 - kapsułki z żywymi kulturami bakterii
Dicoflor® 6 w kapsułkach

Jedna kapsułka Dicoflor® 6 to aż 6 miliardów żywych kultur bakterii Lactobacillus rhamnosus GG! To szczep bakterii, który wzbogaca naturalną florę bakteryjną jelit już od pierwszego stosowania.

Dowiedz się więcej

Kup teraz

Dicoflor® 3 w saszetkach
Dicoflor® 3 saszetki

Wymieszaj żywe kultury bakterii z mlekiem dla niemowlęcia i podaj je w buteleczce malucha. Pozwól, by w znany sobie sposób przyjął porcję naturalnych żywych kultur bakterii Dicoflor®. To wygodna forma Dicoflor® dla rodzica i dziecka!

Dowiedz się więcej

Kup teraz

Suplement diety Dicoflor® 3
Dicoflor® 3

Uzupełnij dietę w okresie jesienno-zimowym! Jedna porcja Dicoflor® 3 zawiera 3 mld żywych kultur bakterii

Dowiedz się więcej

Kup teraz