Zabawy dzieci
Zabawy dzieci

Pomysły na zabawy dla dzieci

Szukacie nowych, nietypowych pomysłów na zajęcia dla dzieci? Mamy dla was garść inspiracji na nowe, zabawowe przygody!

Kreatywna zabawa w domu

Pokonywanie labiryntu sznurkowych „laserów”, malowanie za pomocą pistoletów na wodę, konstruowanie statków pływających i kosmicznych albo wystawa z superwernisażem – jaką zabawę zaplanujecie na dziś?

Mission: zabawa!

Proponujemy zamianę znanej zabawy w podłogę z lawy w agenckie akrobacje pomiędzy sznurkami-laserami! Na pewno widzieliście niejeden film akcji, w którym superagenci pokonywali laserowe zabezpieczenia. Za pomocą sznurka możecie zorganizować swoim maluchom takie zręcznościowe wyzwanie. Sznurek – najlepiej czerwony – trzeba rozwiesić nad podłogą pod różnymi kątami, tworząc najmłodszym świetny labirynt. Zabawę będzie łatwo zorganizować na przykład w wąskim przedpokoju albo pomiędzy rozstawionymi krzesłami. Na drugim końcu labiryntu możemy ustawić zabawkę-cel do zdobycia. Im więcej sznurka wykorzystamy, tym zabawa będzie ciekawsza! Gwarantujemy, że maluchy szybko wczują się w rolę agentów, a rodzice znajdą chwilę czasu dla siebie.

kolorowa plama

Pistoletowe malowanie

Ta zabawa wyzwoli w maluchach ich artystyczne dusze! Przygotowania są proste. Krok pierwszy: pistolety na wodę napełnijcie mieszanką wody i farby akwarelowej – wygodnie będzie użyć farb sprzedawanych w tubkach. Krok drugi: zabezpieczcie meble lub ścianę i zamocujcie w pionie duży biały lub kolorowy brystol – najlepiej skonsultujcie wybór koloru z małym artystą. Krok trzeci: czas na kreacje! Gotowe dzieła sztuki warto przechować – koniecznie z podpisem autora, aby później móc zaprezentować je na superwernisażu.

papierowe stateczki

Budowanie, wodowanie

Jeśli pogoda za oknem nie pozwala pobawić się maluchowi na świeżym powietrzu, a nuda zaczyna dopadać całą rodzinę, polecamy zabawę dla wszystkich – bez względu na wiek. Poszukajcie niepotrzebnych pudełek, patyczków, korków i innych elementów, które można wykorzystać podczas budowy statków, których celem będzie utrzymanie się na wodzie. Przydadzą się też plastikowe butelki do stworzenia podstawy naszego statku, aby bez problemu dryfował po wodzie. Tutaj najcenniejsza jest kreatywność oraz wyobraźnia malucha, który z zapałem stworzy piracką łajbę albo potężny okręt, a wanna pełna wody stanie się wielkimi wodami morskimi. Podczas tej zabawy na pokładzie przyda się każda para rąk, więc polecamy zaangażować całą rodzinę.

mali kosmonauci

Budowa statku kosmicznego

Czy wasze maluchy uwielbiają wpatrywać się w gwiazdy i nieustannie zasypują was pytaniami o to, kiedy księżyc chodzi spać? Kosmiczne tematy najfajniej będzie podjąć w czasie podróży w kosmos! Bez obaw, wszystko może odbyć się w domowych warunkach. Jeśli macie niepotrzebne kartony, które tylko zajmują miejsce, wykorzystajcie je do budowy statku kosmicznego. Wystarczą nożyczki i kolorowy papier lub folia aluminiowa, którą wspólnie ozdobicie waszą rakietę. Jak wiadomo, im większe kartony, tym lepiej – niech zadziała wyobraźnia dziecka, dzięki której stanie się nie tylko projektantem, ale również astronautą.

chłopiec i obrazek

Wyjątkowy wernisaż

Idealnym podsumowaniem kreatywności naszego malucha będzie zorganizowanie wernisażu, na którym zaprezentuje swoje dotychczasowe prace: rysunki, malunki, wycinanki i wszystko to, co stworzył samodzielnie. Zadbajcie o odpowiednią oprawę – ramki, podstawki, podpisy – zaangażujcie do pomocy autora lub autorkę wystawy! Zaproście znajomych oraz rodzinę, zorganizujcie proste przekąski dla dzieci – będzie to również okazja do wspólnego spotkania. Możecie wspólnie przygotować nawet krótki, kuratorski wstęp! Takie wydarzenie na pewno wzbudzi w dziecku pewność siebie i stanie się motywacją do dalszych kreatywnych działań.