Dieta przy biegunce u dorosłych - co jeść przy biegunce?

Przyczyną ostrej biegunki najczęściej są zakażenia układu pokarmowego lub spożycie toksyn bakteryjnych. W większości przypadków wystarczające jest leczenie objawowe1. Podstawową rolę pełni intensywne nawadnianie w celu pokrycia strat wody i elektrolitów1,2. Choć biegunka nie sprzyja apetytowi, należy także zadbać o odpowiednie odżywienie. Jak powinna wyglądać dieta przy biegunce u dorosłych? Kiedy zacząć jeść i jakie pokarmy?

Nawadnianie to podstawa

Największym zagrożeniem związanym z biegunką, szczególnie z towarzyszącymi wymiotami, jest odwodnienie. Dlatego należy zadbać o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, zwłaszcza na pierwszym etapie trwania objawów. Preferowana jest droga doustna, jednak w niektórych sytuacjach np. ciężkim odwodnieniu czy poważnych chorobach towarzyszących, konieczna może być hospitalizacja i podawanie płynów dożylnie1,3.

W przypadku ciężkiej biegunki, szczególnie u osób w podeszłym wieku i podróżnych doświadczających nasilonej, wodnistej biegunki, należy zastosować doustny glukozowo-elektrolitowy płyn nawadniający (DPN)4. W aptekach dostępny jest szeroki wybór preparatów w postaci sproszkowanej, które rozpuszcza się w wodzie3. Łatwiej pić schłodzony DPN często, w małych porcjach1,3.

Choć DPN są idealnym płynem do pokrycia strat wody i soli, w przypadku łagodnej biegunki wystarczające mogą być lekko osolona woda (przegotowana lub mineralna niegazowana), soki bez dodatku cukru wymieszane z wodą w proporcji 1:1, buliony warzywne i zupy (rozcieńczone, bez dodatku tłuszczu)1,2,4,5. Izotoniczne napoje dla sportowców nie mają tak dopasowanego składu jak DPN, natomiast mogą sprawdzić się w niezbyt nasilonej biegunce u osób bez chorób towarzyszących2. Podsumowując: pij duże ilości płynów zawierających wodę, sól i cukier2.

Pamiętaj o dodatkowej porcji płynów przy każdym płynnym stolcu lub wymiotach1,2,3. Więcej informacji na roli elektrolitów i objawach ich niedoboru znajdziesz w artykule “Elektrolity - co to są elektrolity w organizmie?”.

image5

Pierwsze 3-4h intensywnego nawadniania mają na celu uzupełnienie niedoborów wody i elektrolitów, następnie możesz pić bez ograniczeń aż do zaspokojenia pragnienia tak aby pokryć podstawowe zapotrzebowanie dobowe.

Kiedy zacząć jeść w trakcie biegunki?

Odpowiednie żywienie sprzyja odbudowie komórek ściany jelita. Jednak w przypadku biegunki i towarzyszących wymiotów apetyt jest zazwyczaj zdecydowanie zmniejszony. Krótki okres przyjmowania wyłącznie płynów nie jest szkodliwy2. Po 3-4 godzinach pierwszej fazy intensywnego nawadniania doustnego należy wprowadzić żywienie doustne1,3.

image5

Wskazane są posiłki o małej objętości, spożywane 4–5 razy na dobę3.

Co jeść przy biegunce?

W diecie przy biegunce zalecane są produkty zawierającą gotowaną skrobię: biały ryż, makaron, produkty mączne, ziemniaki, kasze ugotowane do miękkości2,3,5. Dodatkowo można spożywać solone krakersy, banany, zupy, gotowane warzywa2,3. Owoce i warzywa powinny być pozbawione skórki, najlepiej przetarte5. Wybieraj gotowanie w wodzie lub na parze, duszenie bez obsmażania, pieczenie w piekarniku5. Istotne jest obserwowanie własnego organizmu i stopniowe rozszerzanie diety wraz z ustępowaniem objawów biegunki (zmniejszaniem się częstotliwości i zmianą uformowania stolca).

Jakie produkty nie są wskazane w diecie przy biegunce?

Wskazane jest unikanie:

  • początkowo produktów zbożowych z mąki razowej, pełnoziarnistych np. ryżu brązowego, płatków owsianych górskich, grubych kasz - pęczaku, kaszy gryczanej,
  • ostrych przypraw (pieprz naturalny, chili, curry, ostra papryka),
  • ciężkostrawnych i smażonych posiłków o dużej zawartości tłuszczu np. tłustych mięs i wędlin,
  • produktów wędzonych, konserwowanych i zawierających słodziki,
  • nabiału - jeżeli są dobrze tolerowane możesz włączyć mleczne napoje fermentowane (kefir, jogurt, zsiadłe mleko, maślanka), unikaj produktów o dużej zawartości tłuszczu (pełne mleko, sery topione, żółte, pleśniowe). Wtórna nietolerancja laktozy po infekcji może utrzymywać się przez kilka tygodni lub nawet miesięcy2.
  • niektórych warzyw t.j. cebuli i pora (ew. jako niewielki dodatek do zup), szczypiorku, czosnku, warzyw konserwowanych octem, ze śmietaną, majonezem, brukselki, kapusty, suchych nasion roślin strączkowych,
  • kawy, herbaty (ew. słaby napar herbaty), alkoholu, napojów gazowanych, soków z dodatkiem cukru5.

Podsumowanie

W diecie przy biegunce należy przede wszystkim zadbać o uzupełnienie strat wody i soli, a po etapie intensywnego nawadniania wrócić do zwykłego żywienia, początkowo skupiając się na lekkostrawnych źródłach skrobi i obserwować reakcje organizmu na poszczególne pokarmy.

Poznaj produkty Dicoflor®stosowane przy odwodnieniu

Biegunka może prowadzić do silnego odwodnienia. Jednak to nie
jedyny czynnik odwadniający. Podczas upału czy choroby
gospodarka wodna może potrzebować wspomagania.

Dicoflor® IBSIUM
Dicoflor® IBSIUM

Wspieraj działanie swojego układu pokarmowego z Dicoflor® IBSIUM. Badania potwierdzają, że aż 96% konsumentów potwierdza poprawę komfortu jelitowego podczas stosowania szczepu zawartego w Dicoflor® IBSIUM.6

Dowiedz się więcej

Kup teraz

Dicoflor® Elektrolity w saszetkach
Dicoflor® Elektrolity

Elektrolity regulują gospodarkę wodną organizmu, podczas gdy żywe kultury bakterii wzbogacają mikroflorę jelitową dziecka. Takie połączenie 2w1 to kompleksowe wsparcie podczas biegunki dziecka!

Dowiedz się więcej

Kup teraz

Dicoflor® 6
Dicoflor® 6 w kapsułkach

Jedna kapsułka Dicoflor® 6 to aż 6 miliardów żywych kultur bakterii Lactobacillus rhamnosus GG! To szczep bakterii, który wzbogaca naturalną florę bakteryjną jelit już od pierwszego stosowania.

Dowiedz się więcej

Kup teraz