Przyczyny biegunki u dzieci i niemowląt

Biegunki u dzieci mogą mieć wiele różnych przyczyn, ale zazwyczaj są rezultatem infekcji wirusowej lub bakteryjnej albo skutkiem ubocznym antybiotykoterapii1. Najczęściej mamy do czynienia z biegunką infekcyjną i poantybiotykową.

Co jest przyczyną biegunek infekcyjnych?

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną ostrych biegunek u dzieci we wszystkich krajach Europy jest zakażenie rotawirusem. Wirus ten odpowiada również za najcięższe postacie biegunek u dzieci. O podłożu wirusowym biegunki mogą świadczyć współwystępujące z nią wymioty, a także katar i kaszel.

Biegunki bakteryjne najczęściej są wywoływane przez bakterie z rodzaju Campylobacter spp. i Salmonella spp. W Polsce najwięcej biegunek infekcyjnych u dzieci występuje w okresie od października do maja2 .

Najczęstsza przyczyna ostrych biegunek

Najczęstszą przyczyną ostrych biegunek u dzieci w krajach europejskich jest zakażenie rotawirusem.

Jak dochodzi do biegunki poantybiotykowej?

Jednymi z najczęstszych powikłań antybiotykoterapii są bóle brzucha i ostre biegunki. Na biegunki poantybiotykowe cierpi nawet 40% dzieci przyjmujących antybiotyki o szerokim spektrum działania3. Oprócz zwalczania bakterii chorobotwórczych antybiotyki te eliminują z przewodu pokarmowego tzw. dobre bakterie, zaburzając w ten sposób równowagę mikrobiologiczną w jelitach. W wyniku tych zaburzeń w jelitach gromadzi się zbyt dużo wody, która następnie jest gwałtownie wydalana, czego efektem jest biegunka3,4. Przyjmowanie żywych kultur bakterii przy stosowaniu antybiotyków wspiera utrzymanie równowagi mikroflory jelitowej3.

Biegunka u dziecka może być także objawem alergii na jakiś składnik diety lub nietolerancji pokarmowej, np. laktozy czy glutenu. Zdarza się też, że przyczyną biegunki jest ząbkowanie.

biegunki infekcyjne

W Polsce biegunki infekcyjne występują u dzieci najczęściej od października do maja.

Co robić, gdy dziecko ma biegunkę?

Najważniejsze jest uzupełnienie niedoboru płynów drogą doustną oraz jak najszybszy powrót do normalnej diety, odpowiedniej dla wieku dziecka1.

Bardzo korzystne jest podawanie dziecku żywych kultur bakterii Lactobacillus rhamnosus GG (LGG). Takie postępowanie pozwala na uzupełnienie mikroflory jelitowej oraz zmniejsza ryzyko odwodnienia5.

Takie połączenie doustnego płynu nawadniającego i żywych kultur bakterii występuje w produkcie Dicoflor® Elektrolity firmy Bayer.

Najczęstsza przyczyna ostrych biegunek

Bóle brzucha i biegunki to jedne z najczęstszych powikłań antybiotykoterapii.

Poznaj produkty Dicoflor® stosowane przy odwodnieniu

Biegunka może prowadzić do silnego odwodnienia. Jednak to nie jedyny czynnik odwadniający. Podczas upału czy choroby gospodarka wodna może potrzebować wspomagania.

Dicoflor® Elektrolity w saszetkach
Dicoflor® Elektrolity

Elektrolity regulują gospodarkę wodną organizmu, podczas gdy żywe kultury bakterii wzbogacają mikroflorę jelitową dziecka. Takie połączenie 2w1 to kompleksowe wsparcie podczas biegunki dziecka!

Dowiedz się więcej

Kup teraz