Zabawy dzieci
Zabawy dzieci

Przepis na domowy piasek kinetyczny

Na dworze coraz chłodniej i cała rodzina tęskni za latem? Mamy pomysły na to, jak zabawami przywołać wakacyjny nastrój.

Zabawa piaskiem kinetycznym
zabawa z plasteliną

Na dworze coraz chłodniej i cała rodzina tęskni za latem? Mamy pomysły na to, jak zabawami przywołać wakacyjny nastrój.

W tym artykule poznacie domowy sposób na zrobienie kinetycznego piasku, z którego można budować zamki, tak samo jak z mokrego piasku na plaży. Podpowiemy też, jak zrobić tipi - dla pełni wakacyjnego nastroju ustawcie je obok juki-palmy. Po harcach w tipi zaproście dzieci na obiadowy piknik na dywanie.

dziewczynka podczas zabawy

Składniki na piasek kinetyczny: 6 szklanek oczyszczonego piasku 1,5 szklanki skrobi 2 łyżeczki płynu do mycia naczyń ¾ szklanki wody + barwniki spożywcze, brokat

Domowy piasek kinetyczny

To nie mit - w czasie deszczu dzieci się nudzą. Nasze rozwiązanie? Zaangażujmy dzieciaki w tworzenie niesamowitych budowli z kinetycznego piasku. Jego wykonanie w domu jest proste i niedrogie. W jednym pojemniku połączcie piasek ze skrobią, a w oddzielnym wodę z płynem, aż do powstania piany. Piasek możecie na tym etapie zabarwić barwnikami spożywczymi i dodać do niego brokat. Powoli wlewajcie wodę z płynem do sypkich składników, mieszając bardzo dokładnie, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. I gotowe! Teraz wystarczy uzbroić dzieci w ulubione foremki, zapewniając im wspaniałą zabawę przez długi czas. Dla zachowania porządku zabawę z piaskiem można zorganizować w wannie lub nadmuchiwanym basenie. Polecamy tę zabawę - tworzenie budowli z piasku kształtuje dziecięcą wyobraźnię i kreatywność oraz prawidłowo wpływa na rozwój.

sypialnia

Z czego zbudować tipi? 4 kije kawałek grubego sznura materiał na okrycie

Budowanie domowego tipi

Każde dziecko uwielbia spędzać czas w swoim zacisznym kąciku. Ostatnio coraz popularniejsze są domowe tipi, które można znaleźć w wielu sklepach. Jeśli jednak macie ochotę na kreatywny dzień ze swoim maluchem, zachęcamy do wspólnego zbudowania takiego kącika – wasze pociechy z chęcią urządzą jego wnętrze za pomocą poduszek albo pomogą udekorować wejście. Wystarczy związać cztery kije, nieco pod ich końcami, tak aby powstał stelaż i okryć tipi materiałem! Do budowy możecie skorzystać z kijków od mopa czy miotły, albo poszukać odpowiednio długich kijków na spacerze w lesie, a jako okrycia konstrukcji użyć prześcieradeł, pledów lub kocyków. Na spodzie tipi ułóżcie miękki dywanik, kocyk lub poduszki. Tipi możecie ozdobić girlandami, pomponami albo maskotkami. Efektowne jest również zawieszenie w środku dziecięcej lampki, która wieczorem zapewni magiczny klimat. Takie tipi może stać się również świetnym miejscem do wspólnej zabawy lub lektury. Już samo wspólne budowanie takiego tipi będzie wyjątkową frajdą dla każdego malucha.

przyrządzenia zdrowego posiłku

Domowy piknik

Jedną z cech letnich dni jest możliwość piknikowania – każdy uwielbia rodzinne wycieczki, chociażby do pobliskiego parku, podczas których można usiąść na kocyku z ulubioną kanapką, która w nowych warunkach smakuje jeszcze lepiej. Jednak gdy za oknem pojawia się coraz więcej chmur, musimy pożegnać się z posiłkami w plenerze. Dla przywołania ducha letniego popołudnia warto urządzić sobie piknik na dywanie. Gwarantujemy, że najmłodsi będą pozytywnie zaskoczeni takim nienudnym obiadem i chętnie pomogą w jego organizacji. Przygotujcie danie, które można zjeść w łatwy sposób, najlepiej bez użycia sztućców - nie polecamy więc zup. Wystarczy rozłożyć koc na dywanie, użyć poduszek zamiast krzeseł i można zasiadać do jedzenia! Taki nietypowy posiłek przyciągnie na obiad także niejadków. Warto pamiętać o tym, że czas spędzany wspólnie podczas posiłków pozytywnie wpływa na samopoczucie dziecka i wzmacnia relacje między członkami rodziny.