Jak nie zarażać innych chorobami wirusowymi i bakteryjnymi?

Aby ograniczyć przenoszenie infekcji – zarówno tych wywołanych przez wirusy, jak i bakterie – trzeba przestrzegać kilku prostych reguł. Nie mają one powabu medycznych newsów, ale są niewymagającymi, tanimi i dostępnymi dla wszystkich metodami, które mogą uchronić nas, naszych bliskich i osoby z naszego otoczenia w szczególnie infekcyjnym okresie jesienno-zimowym.

Infekcje będące zmorą okresu jesienno-zimowego są wywoływane przede wszystkim przez wirusy i bakterie1. Drobnoustroje po wniknięciu do organizmu zaczynają się intensywnie namnażać. W momencie gdy nasz układ odpornościowy zostaje zdominowany przez „przeciwnika”, rozpoczyna się infekcja2. Bakterie i wirusy mogą wnikać do naszego organizmu różnymi drogami, np. poprzez układ oddechowy, przewód pokarmowy czy układ moczowo-płciowy. Dlatego warto pamiętać o stosowaniu prostych i tanich metod, które mogą pomóc ograniczyć rozpowszechnianie się drobnoustrojów1,3-4

Zasada 1. Myj ręce

Znaczna większość z nas pamięta o myciu i suszeniu rąk w oczywistych sytuacjach, takich jak np. skorzystanie z toalety. Pytanie, czy pamiętamy o wykonywaniu tej czynności również przed skorzystaniem z toalety, a także po wydmuchaniu nosa, odwiedzinach u chorego, a nawet głaskaniu swojego czworonożnego pupila. Z pewnością nie zawsze, a szkoda, bo mycie rąk jest jedną z metod pozwalających na zmniejszenie liczby potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów np. na naszej skórze3.

mycie rąk

Mycie rąk jest jedną z metod pozwalających na zmniejszenie liczby potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów na naszej skórze1

Jak prawidłowo myć ręce?

  • Myj ręce pod bieżącą, ciepłą wodą5
  • Namydl ręce, pamiętając o przestrzeniach między palcami5
  • Stosuj metodę „10+10”, która polega na odliczaniu do 10 najpierw podczas etapu namydlania, a potem w trakcie spłukiwania5
  • Dokładnie osusz ręce – niepoprawne wykonanie tej czynności może sprzyjać rozwojowi patogenów3
  • W miarę możliwości używaj ręczników bawełnianych i papierowych do osuszania rąk3

Zasada 2. Kontroluj kaszel – dbaj o zdrowie najbliższych

Kiedy kaszlesz, zasłaniaj usta łokciem lub barkiem, ewentualnie grzbietem dłoni6,7. Chory kaszląc lub kichając, powoduje rozpylenie drobnych kropelek zawierających potencjalne patogeny sprzyjające rozprzestrzenianiu się infekcji7. Pamiętaj, że chusteczka jednorazowa powinna pozostać… jednorazowa. Gdy raz użyjesz jej podczas kasłania czy kichania, wyrzuć ją, a następnie pamiętaj o umyciu rąk6. Jeśli zasłonisz twarz ręką, pozostaną na niej wirusy, które natychmiast przeniesiesz na inne przedmioty lub bezpośrednio na drugą osobę, np. całując się lub witając. Jeśli tylko to możliwe, po każdym epizodzie kaszlu i kichania umyj ręce6-7. Dzięki tym prostym zasadom ograniczysz rozprzestrzenianie zarazków wśród najbliższych.

mała dziewczynka kaszle

Kiedy kaszlesz, zasłaniaj usta łokciem lub barkiem, ewentualnie grzbietem dłoni6

Zasada 3. Jeśli tylko to możliwe, zostań w domu

Pomyśl nie tylko o sobie, ale także o innych. Jeśli odczuwasz objawy grypopodobne, poproś o dzień wolny, zamiast iść do pracy7. Tę samą zasadę zastosuj w odniesieniu do dzieci chodzących do przedszkola i szkoły. Unikaj miejsc publicznych, zwłaszcza zatłoczonych7. Gdyby każdy z nas przestrzegał tej prostej reguły, mogłoby to pomóc zmniejszyć rozpowszechnianie się infekcji, nawet w wyjątkowo infekcyjnym jesienno-zimowym sezonie.

Jak nie zarazac

Jeśli odczuwasz objawy grypopodobne, poproś o dzień wolny, zamiast iść do pracy

Zasada 4. Uważaj na rotawirusy

Z osób zakażonych wirus może być przenoszony na innych wraz z kałem (np. rotawirusy)3,8. Niedokładne mycie rąk po skorzystaniu z toalety może powodować zanieczyszczenie dotykanych powierzchni i w ten sposób doprowadzić do przekazania infekcji innym domownikom3,7. Zakażenia rotawirusowe są szczególnie częste wśród niemowląt i małych dzieci8. To istotny argument, by jak najwcześniej uczyć malucha dokładnego mycia rąk i pilnować go przy wykonywaniu tej czynności3,8.

W przypadku choroby dziecka, członkowie jego rodziny i ci, którzy mają bliski kontakt z maluchem są narażeni na zarażenie się infekcją rotawirusową8, dlatego należy szczególnie dbać o higienę, w przypadku rodzeństwa także o czystość wspólnych zabawek znajdujących się w zasięgu rąk chorego malucha.

Koniecznie skonsultuj się z pediatrą lub internistą przy niepokojących objawach przeziębienia i nie próbuj stosować antybiotyków „na własną rękę”!

Poznaj produkty Dicoflor®stosowane przy antybiotykoterapii

Podczas przyjmowania antybiotyków warto zadbać o utrzymanie prawidłowej mikroflory jelitowej. Sprawdź jak marka Dicoflor® może Cię w tym wspomóc.

Dicoflor® IBSIUM
Dicoflor® IBSIUM

Wspieraj działanie swojego układu pokarmowego z Dicoflor® IBSIUM. Badania potwierdzają, że aż 96% konsumentów potwierdza poprawę komfortu jelitowego podczas stosowania szczepu zawartego w Dicoflor® IBSIUM.9

Dowiedz się więcej

Kup teraz

Dicoflor® baby - krople dla dzieci i niemowląt
Dicoflor®baby

W trakcie antybiotykoterapi sięgnij po Dicoflor®w kroplach. Preparat zawiera tylko 2 składniki: olej kukurydziany i żywe kultury bakterii. Sprawdzona kompozycja zapewnia bezpieczeństwo podania maluchowi.

Dowiedz się więcej

Kup teraz

Dicoflor® 3 w saszetkach
Dicoflor®3 saszetki

Wymieszaj żywe kultury bakterii z mlekiem dla niemowlęcia i podaj je w buteleczce malucha. Pozwól, by w znany sobie sposób przyjął porcję naturalnych żywych kultur bakterii Dicoflor®. To wygodna forma Dicoflor®dla rodzica i dziecka!

Dowiedz się więcej

Kup teraz

Suplement diety Dicoflor® 3
Dicoflor®3

Uzupełnij dietę w okresie jesienno-zimowym! Jedna porcja Dicoflor®3 zawiera 3 mld żywych kultur bakterii

Dowiedz się więcej

Kup teraz