Aby ograniczyć przenoszenie infekcji – zarówno tych wywołanych przez wirusy, jak i bakterie – trzeba przestrzegać kilku prostych reguł. Nie mają one powabu medycznych newsów, ale są niewymagającymi, tanimi i dostępnymi dla wszystkich metodami, które mogą uchronić nas, naszych bliskich i osoby z naszego otoczenia w szczególnie infekcyjnym okresie jesienno-zimowym.

Infekcje będące zmorą okresu jesienno-zimowego są wywoływane przede wszystkim przez wirusy i bakterie1. Drobnoustroje po wniknięciu do organizmu zaczynają się intensywnie namnażać. W momencie gdy nasz układ odpornościowy zostaje zdominowany przez „przeciwnika”, rozpoczyna się infekcja2. Bakterie i wirusy mogą wnikać do naszego organizmu różnymi drogami, np. poprzez układ oddechowy, przewód pokarmowy czy układ moczowo-płciowy. Dlatego warto pamiętać o stosowaniu prostych i tanich metod, które mogą pomóc ograniczyć rozpowszechnianie się drobnoustrojów1,3–4.

Mycie rąk jest jedną z metod pozwalających na zmniejszenie liczby potencjalnie chorobotwórczych drobno- ustrojów na naszej skórze1

Zasada 1. Myj ręce

Znaczna większość z nas pamięta o myciu i suszeniu rąk w oczywistych sytuacjach, takich jak np. skorzystanie z toalety. Pytanie, czy pamiętamy o wykonywaniu tej czynności również przed skorzystaniem z toalety, a także po wydmuchaniu nosa, odwiedzinach u chorego, a nawet głaskaniu swojego czworonożnego pupila. Z pewnością nie zawsze, a szkoda, bo mycie rąk jest jedną z metod pozwalających na zmniejszenie liczby potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów np. na naszej skórze3.

Jak prawidłowo myć ręce?

 1. 1

  Myj ręce pod bieżącą, ciepłą wodą5.

 2. 2

  Namydl ręce, pamiętając o przestrzeniach między palcami5.

 3. 3

  Stosuj metodę „10+10”, która polega na odliczaniu do 10 najpierw podczas etapu namydlania, a potem w trakcie spłukiwania5.

 4. 4

  Dokładnie osusz ręce – niepoprawne wykonanie tej czynności może sprzyjać rozwojowi patogenów3.

 5. 5

  W miarę możliwości używaj ręczników bawełnianych i papierowych do osuszania rąk3.

Kiedy kaszlesz, zasłaniaj usta łokciem lub barkiem, ewentualnie grzbietem dłoni 6.

Zasada 2. Kontroluj kaszel – dbaj o zdrowie najbliższych

Kiedy kaszlesz, zasłaniaj usta łokciem lub barkiem, ewentualnie grzbietem dłoni6,7. Chory kaszląc lub kichając, powoduje rozpylenie drobnych kropelek zawierających potencjalne patogeny, sprzyjające rozprzestrzenianiu się infekcji7. Pamiętaj, że chusteczka jednorazowa powinna pozostać… jednorazowa. Gdy raz użyjesz jej podczas kasłania czy kichania, wyrzuć ją, a następnie pamiętaj o umyciu rąk6. Jeśli zasłonisz twarz ręką, pozostaną na niej wirusy, które natychmiast przeniesiesz na inne przedmioty lub bezpośrednio na drugą osobę, np. całując się lub witając. Jeśli tylko to możliwe, po każdym epizodzie kaszlu i kichania umyj ręce6–7. Dzięki tym prostym zasadom ograniczysz rozprzestrzenianie zarazków wśród najbliższych.

Jeśli odczuwasz objawy grypopodobne, poproś o dzień wolny, zamiast iść do pracy

Zasada 3. Jeśli tylko to możliwe, zostań w domu

Pomyśl nie tylko o sobie, ale także o innych. Jeśli odczuwasz objawy grypopodobne, poproś o dzień wolny, zamiast iść do pracy7. Tę samą zasadę zastosuj w odniesieniu do dzieci chodzących do przedszkola i szkoły. Unikaj miejsc publicznych, zwłaszcza zatłoczonych7. Gdyby każdy z nas przestrzegał tej prostej reguły, mogłoby to pomóc zmniejszyć rozpowszechnianie się infekcji, nawet w wyjątkowo infekcyjnym jesienno-zimowym sezonie.

Zasada 4. Uważaj na rotawirusy

Z osób zakażonych wirus może być przenoszony na innych wraz z kałem (np. rotawirusy)3,8. Niedokładne mycie rąk po skorzystaniu z toalety może powodować zanieczyszczenie dotykanych powierzchni i w ten sposób doprowadzić do przekazania infekcji innym domownikom3,7. Zakażenia rotawirusowe są szczególnie częste wśród niemowląt i małych dzieci8. To istotny argument, by jak najwcześniej uczyć malucha dokładnego mycia rąk i pilnować go przy wykonywaniu tej czynności3,8.

W przypadku choroby dziecka, członkowie jego rodziny i ci, którzy mają bliski kontakt z maluchem są narażeni na zarażenie się infekcją rotawirusową8, dlatego należy szczególnie dbać o higienę, w przypadku rodzeństwa także o czystość wspólnych zabawek znajdujących się w zasięgu rąk chorego malucha.

Referencje:

 • 1. Hryniewicz W. i wsp. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego 2016. Narodowy Program Ochrony Antybiotyków. Warszawa 2016.
 • 2. Paterson J.W. Bacterial Pathogenesis. In: Medical Microbiology. 4th edition (ed. Baron S.).
 • 3. Knights B., Evans C., Barrass S., McHardy B. Hand Drying; Assessment of Efficiency and Hygiene of Different Methods. Survey by the Applied Ecology Research Group at the University of Westminster, London 1993.
 • 4. Curtis V., Cairncross S. Effect of washing hands with soap on diarrhoea risk in the community: a systematic review. Lancet Infect Dis 2003; 3: 275–281.
 • 5. Mrukowicz J. Higiena rąk. Medycyna Praktyczna, https://pediatria.mp.pl/pielegnacja/52400,higiena-rak (dostęp: 13.11.2017 r.).
 • 6. Mazurek H. Zapalenie oskrzeli u dzieci. Medycyna Praktyczna, https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwisk_7m1LvXAhVKSZoKHY1oA8IQFgg5MAM&url=http%3A%2F%2Fwww.nzoz-omega.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2015%2F03%2FZapalenie-oskrzeli-u-dzieci.pdf&usg=AOvVaw3WjUBCAUrRYoBptkjjk0TX (dostęp: 13.11.2017 r.).
 • 7. Mejza F. Przeziębienie. Medycyna Praktyczna, https://grypa.mp.pl/przeziebienie/61668,przeziebienie (dostęp: 13.11.2017 r.).
 • 8. Centers for Disease Control and Prevention. Rotavirus, https://www.cdc.gov/rotavirus/about/transmission.html (dostęp: 13.11.2017 r.).

Poznaj produkty Dicoflor®

Niemowlęta,
dzieci i dorośli
Dicoflor Krople
niemowlęta i dzieci
Dicoflor 30 saszetki z proszkiem
dzieci >3 r.ż. i dorośli
Dicoflor 60 kapsułki

czytaj także