mama z dzieckiem
mama z dzieckiem

Żywe kultury bakterii - pomoc przy antybiotykoterapii

Sprawdzonym postępowaniem podczas antybiotykoterapii zalecanym przez lekarzy jest podawanie żywych kultury bakterii w celu przywrócenia równowagi mikroflory jelita.

podawanie syropu dziecku
bakterie

Żywe kultury bakterii warto podawać dzieciom podczas antybiotykoterapii i kontynuować po zakończeniu leczenia, aby odbudować prawidłową florę jelitową.

Czym są żywe kultury bakterii?

Żywe kultury bakterii powszechnie zwane probiotykami to według definicji WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) „żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach, wywierają korzystny efekt zdrowotny u gospodarza”. A tak bardziej przystępnie, to określone szczepy bakterii, które zasiedlają przewód pokarmowy i mają dobry wpływ na mikroflorę jelitową człowieka (czyli gospodarza).

chłopczyk z poduszką

Żywe kultury bakterii zawarte w niektórych produktach mlecznych nie zastąpią określonych szczepów żywych kultur bakterii o udowodnionym działaniu i rekomendowanych przez towarzystwa naukowe.

Jakie funkcje pełnią żywe kultury bakterii?

Hamują wzrost bakterii chorobotwórczych, zapobiegając ich przyleganiu do ściany jelita i walczą z nimi o składniki odżywcze. Dodatkowo żywe kultury bakterii pobudzają produkcję przeciwciał, które toczą bój z czynnikami chorobotwórczymi.

Czy żywe kultury bakterii znajdziemy wyłącznie w preparatach farmaceutycznych?

Poza preparatami farmaceutycznymi, żywe kultury bakterii znajdują się również w niektórych produktach mlecznych, takich jak np. jogurt, kefir czy maślanka. Dzieci jedzą je chętnie, co jest ważne, gdyż produkty te są cennym źródłem łatwo przyswajalnego białka oraz wapnia.

Dlaczego warto stosować żywe kultury bakterii?

1 Przywracają równowagę mikroflory jelita
2 Hamuje wzrost bakterii chorobotwórczych
3 Pobudza produkcję przeciwciał
4 Wspomaga organizm podczas antybiotykoterapii

Aktualnie jednym z najlepiej przebadanych szczepów żywych kultur bakterii jest Lactobacillus rhamnosus GG (LGG).

Poznaj produkty Dicoflor®

niemowlęta i dzieci,
osoby starsze
Dicoflor Krople
niemowlęta i dzieci
Dicoflor 30 saszetki z proszkiem
dzieci >3 r.ż. i dorosłych
Dicoflor 50 kapsułki

czytaj także